Siedziba firmy:
logo
80-043 Gdańsk
ul.Trakt Św. Wojciecha 55
tel./fax. (058) 309-05-61
tel.kom. 786-18-74-18
email:medcar@medcar.pl

ZAPRASZAMY!!!
pn-pt 8:00-17:00
soboty 8:00-13:00

Nasz nr konta:
BS Sztum O/Gdańsk
86 8309 0000 0084 9234 3000 0010


Nasze realizacje:


Nasze certyfikaty:

Haki holownicze

Montaż haka holowniczego w samochodzie umożliwia ciągnięcie przyczepy, której maksymalny, dopuszczalny ciężar powinien być zgodny z zaleceniami producenta danego pojazdu i w zależności od modelu i marki może się różnić. Polskie prawo wymaga, aby każdy montowany w samochodzie hak holowniczy posiadał odpowiedni atest gwarantujący jego wytrzymałość oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Właściciel samochodu, w którym został zamontowany hak holowniczy, musi również uzyskać odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym zezwalający na ciągnięcie przyczepy przez pojazd. Wpisu takiego dokonuje uprawniony diagnosta w stacji kontroli pojazdów.

 

obrazek

 

Rodzaje montowanych haków. W samochodzie może zostać zamontowany jeden z dwóch rodzajów haków holowniczych: stały lub automatyczny.

  • Hak automatyczny charakteryzuje się tym, że posiada odłączaną kulę haka. Do jego zamontowania lub zdemontowania najczęściej wystarczy użycie jednej ręki. Podstawową zaletą haka automatycznego jest możliwość łatwego i szybkiego demontażu w przypadku, kiedy hak nie jest używany.

 

obrazek

 

  • Hak stały, po zamontowaniu, stanowi integralną część samochodu i nie jest możliwy jego demontaż bez użycia odpowiednich narzędzi. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju haka jest niższa cena zakupu. Wadą jest natomiast brak możliwości odpięcia haka w przypadku, kiedy nie jest ciągnięta przyczepa. Dodatkowo należy wspomnieć, że do niektórych krajów europy wprowadzono zakaz wjazdu samochodom posiadającym zamontowany stały hak holowniczy a nie ciągnącym przyczepy. Należy wówczas, przed wjazdem do takiego kraju, zdemontować hak, co w przypadku częstych podróży zagranicznych może być bardzo uciążliwe.

 

obrazek